Geçtiğimiz Ekim ayı Scuola Politecnica di Design’da (SPD) Visual Design masterına başlayan öğrencimiz Yücel Günal sorularımızı yanıtladı. Kendisine deneyimlerini bizimle paylaştığı için çok teşekkür ederiz. 🙂

1.Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversiteden bölümden ne zaman mezun oldun?

Ben Yücel Günal. 25 yaşındayım. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımından geçen sene mezun oldum.

2.Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

Ürün tasarımı okuduğum süreçte dahi her zaman grafik tasarıma ilgi duyuyordum. Sonrasında yaptığım araştırmalarda Milano’ daki SPD dikkatimi çekti ve burada okuma fırsatı bulan insanlarla konuşma şansı yakaladım. Her zaman grafik tasarım eğitimi almayı istediğim için masterımı visual design üzerine yapmaya karar verdim.

3.Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Bölüm oldukça yoğun. Haftanın her günü düzenli olarak okula gidiyorum. Piyasada aktif olarak çalışan insanlardan eğitim almak çağdaş tasarım adına insanı daha güncel kılıyor ve piyasa realitesine alıştırıyor. Bölüm merak ettiğim konular üzerine bana oldukça fazla şey kattı. Kısa süredeki gelişimimi görmek ve hocaların geribildirimleri süreci daha da heyecanlı hale getirdi. 2-3 haftalık proje süreçleri, deadlinelar, ingilizce sunumlar ve international arkadaşlar bana çok fazla artı kazandırdı.

4.Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Hangi firmalarla nasıl projeler yaptınız örnek verebilir misin?

Ürün tasarımı gibi firmaların aksine biz süreç boyunca bir müşteri ile çalışmadık. Farklı tipte derslerimiz vardı. Tipografi, tasarım tarihi, dijital tasarım, baskı yöntemler ve renk, web design gibi derslerimiz vardı. Okulun en büyük artısı web design gibi bir ders vermenin yanı sıra herkese kişisel websitesini yapma konusunda rehber olup yönlendiriyor. Yani teorikte ediline herşey kısa sürede pratiğe dökülüyor ve klasik bir eğitim anlayışı aksine oldukça çağdaş ve yenilikçi bir tasarım anlayışı var.

5.Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfım 24 kişi, Herkes oldukça yetenekli ve uyumlu. Oldukça karışık bir nufüs var. 2 Türk, 2 Çinli , bir tane Taylandlı, iki Hintli, 3 Amerikalı ve yaklaşık 8 tane İtalyan var. İtalyan ağırlıkta denemez yani.

6.Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okul Milano’da Romolo denilen bir bölgede. Romolo yeni yerleşim yerlerinden ancak Navigli gibi popüler bir bölgeye yakın. (Navigli aperitivoları ile ünlü kanal bölgesi.) Okul mimarı olarak oldukça enteresan ve ilgi çekici, sınıflar yeterli, bilgisayar labları da öyle. Çevresi oldukça sakin. Kampüs hayatı gibi birşeyden pek söz edemiyorum, çünkü pek zaman kalmıyor okulun dışında zaman geçirmeye. Oldukça yoğun programı olan bir okul SPD.

7.İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Ben İtalya’da olmaktan oldukça memnunum. Milano İstanbul’dan sonra sakinliği ve insanları ile beni gerçekten huzurlu ve evimde gibi hissettiriyor. Yaşaması ve mutlu olması kolay bir şehir. Herkese tavsiye ederim.

8.Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben okula yürüme mesafesinde bir evde yakın bir Türk arkadaşımla yaşıyorum. Olaylar biraz benim şansıma ilerledi ev konusunda. Şu an yaşadığım evde geçen sene arkadaşlarım yaşıyordu. Direk ev sahibi ile kontak kurarak evi kolayca tuttum. SPD’de okumayı düşünüyorsanız Romolo, Navigli, San Gotardo bölgesine bakmanızı tavsiye ederim. Milano’nun çoğu bölgesine göre daha ucuz ve ulaşımı kolay bölgeler. Benim tavsiye edebileceğim Facebooktaki Milano ev/oda kiralama gruplarından insanlarla iletişim kurabilirler. Ancak herkese güvenmemek de fayda var zira fazlasıyla dolandırıcı ev sahibi hikayesi dinledim.

9.İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

İtalyanca öğrenmeyi çok istiyordum ancak master yaparken insan ona pek vakit ayıramıyor. Yakında başlamayı planlıyorum kursa. Milano’da ucuz kurslar da ve oldukça pahalı kurslar da var. Tavsiyem bir kaç kur İtalyanca dersi aldıktan özel ders alarak konuşma pratiğini pekiştirmek olabilir. Eğer Milano’da iş bakmayı planlıyorsanız ilk talep edilen şey İtalyanca konuşmanız oluyor, aklınızda bulunsun.

10.Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

SPD farklı bir okul. Bazen fazla yoğun oluyor ancak iş hayatı için bence harika bir hazırlık. En büyük tavsiyem duyduklarım ve deneyimlediğim kadarı ile, eğer lisansta okuduğunuz bölüm dışında başka bir bölümde mesleki yetkinlik kazanmak istiyorsanız SPD doğru adres. Benim fikrim örneğin ürün tasarımı okuduktan sonra SPD de ürün tasarımı masterı yaparsanız daha az heyecan verici, hatta sıkıcı olabilir. Okulun one year course ve master course opsiyonları sunması da sizi tamamen farklı bir kariyer planına götürebilir. Car design ve visual design için bence mükemmel bir okul. Hocalarımız gerçekten şahane insanlar.