1. Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversiteden bölümden ne zaman mezun oldun?

Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri tasarımı bölümünden 2016 yılında mezun oldum. 2019 yılında Yeditepe Plastik Sanatlar yüksek lisans programından mezun oldum.

2. Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

Daha önce Domus Academy ismini zaten tasarım alanında iyi bir okul olması sebebiyle çok duymuştum geçen sene okula girmeye karar vermeden önce Milano ziyaretim sırasında okulu ziyaret ettim ve çok beğendiğim ve alanında başarılı olduğum için başvuru yapmaya karar verdim

3. Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Product Design bölümünde eğitim görüyorum şu an genel olarak okulun anlayışı iş hayatına hazırlamak şeklinde olduğu için workshoplar halinde ilerliyor. Her workshop öncesi teorik 2 haftalık ders alıyoruz. Bana göre okulun eğitim sistemi çok oturmuş ve başarılı. Hem grup çalışması şeklinde ilerlediği için başka insanlarla çalışmak nasıl oluyor onu görüyorsunuz hem de başarılı tasarımcıları Proje lideri olarak seçiyorlar proje sürecini yakından takip ettikleri için onların fikirleri yönlendirmeleri mesleki gelişim açısından çok iyi oluyor. Bazı workshoplar büyük markalarla iş birliği içerisinde ilerliyor bunun eğitimde büyük bir artısı olduğunu düşünüyorum

4. Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Hangi firmalarla nasıl projeler yaptınız örnek verebilir misin?

Şu ana kadar 2 workshop bitirdik ilk baştaki herhangi bir marka ile değildi daha çok bizin yaratıcılığımızı geliştirmek üzerineydi. İkinci workshop Technogym firması ile birlikte spor aleti tasarımıydı. Bu kadar büyük bir marka ile birlikte çalışmak çok güzel bir deneyim oldu

5. Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfımda yaklaşık olarak 25 kişi var ağırlıklı olarak Çin ve Tayvan onun dışında Hindistan, Belçika, Kolombiya ve Arjantinli öğrenciler var. Benim dışımda sınıfımda sadece 1 Türk öğrenci var.

6. Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okulun bulunduğu bölge hareketli öğrencilerin ağırlıklı olduğu bir bölge Naba ile aynı kampüste yer alıyor okul kampüs gayet keyifli ve güzel.

7. İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Milano eğitim alanında gelinebilecek en güzel yerlerden biri bence. Ben burada olmaktan çok mutluyum. Sanat ve tasarım alanında çok gelişmiş bir yer olduğu için sürekli yeni sergiler görme şansım oluyor.

8. Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben Navigli bölgesinde oturuyorum ayrıca okulun bulunduğu bölge. Okula gitmem yürüyerek yaklaşık 5 dakika sürüyor.

9. İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Ya da şu an bir kursa gidiyor musun? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Şu an Il Centro adında  bir kursa gidiyorum Brera bölgesinde yer alıyor kursun eğitim sistemi çok güzel ve kaliteli. Eğer fırsatı olan varsa önceden öğrenip buraya gelmek daha avantajlı bir şey.

10. Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Bana göre tasarım alanında iyi eğitim veren bir okul ben eğitim sisteminden çok memnun kaldım.