SPD Interior Design’dan Gülay Özgün staj sürecini anlattı.

Scuola Politecnica di Design-Interior Design masterı yapan Gülay Özgün bizlerle staj süreci ve staj yeri ile ilgili bilgileri paylaştı. Paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

“Scuola Politecnica Di Design’da stajlarımız eylül ayında başladı. On bir ay süren eğitimin ardından hazırladığımız portfolyaları okula yolladık ve okul da şirketlere yolladı. Okul şartnamesinde hiçbir sınavından kalmayan öğrenciler için okulun sizi üç şirketle görüşmeye göndereceği yazıyordu. Sınıftan bir kaç kişiyle birlikte ilk görüşmeme gittim. Görüşmede portfolyonuzu anlatmanızı istiyorlar. İlk görüşmemde kabul edildim. İlk görüşmede kabul ediliyorsanız ikinci ve üçüncü şirketlere gidemiyorsunuz. Staj yaptığım şirketin ismi ABAD Architetti Srl. idi. Kurucu mimarlar  Alessandro Bianchi, Andrea Pirollo ve Massimiliano Zigoi ve Darko Barbiroviç’ten oluşan ekiple çalışma fırsatı yakaladım. Şirket uluslararası işler yapan bir şirket.

Genelde Milano’daki şirketler  dört beş kişilik ekipler halinde ve proje aldıkları zaman başka birileriyle çalışıyorlar. Şirkette az kişi olunca her türlü konuda çalışma fırsatı buldum. Keşif metraj, teknik çizim ve daha çok 3d max ile modelleme ve render üzerinde çalıştım. Aynı zamanda şirketin bazı grafik tasarım işlerini de yaptım. Kendi işlerinin bir kısmını size veriyorlar tabi bu durum bildiğiniz programlara göre değişiyor. Ayrıca şirketin daha önceden yapmış olduğu ve şu anda inşaat halinde olan park projesi için birlikte çalıştığı mühendislik firmasına da gidip onlarla çalışma fırsatı da buldum. Kurucular aynı zamanda üniversitede hoca oldukları için sürekli gelip gidiyorlardı ve ben diğer çalışanın bana söylediği şeyleri yapıyor ve daha sonra kuruculara gösteriyordum. Herkes çok yardımcı oluyor, yaptıkları işleri neden yaptıklarını nereden başladıklarını neden hangi malzemeyi kullandıklarını anlatıyorlar. Benim stajım verimli geçti diyebilirim, az sayıda çalışanı olan firmalarda her işi deneyimleme şansınız oluyor. Bazı arkadaşlarım çok çalışanı olan ünlü şirketlerde staj yapma fırsatı buldular.Lissoni, Simo- ni Micheli gibi. Onlar da teknik çizim ve 3d modelleme departmanlarında çalıştılar. Çoğumuzun stajları verimli geçti diyebilirim.

Gülay Özgün”