SPD endüstriyel tasarım mezunu Aslı Erkun’dan mektup var

2015 Ekim ayında Scuola Politecnica di Design Master in Industrial Design eğitimine başlayan ve geçtiğimiz günlerde başarı ile mezun olan Aslı Erkun yorumlarını bizlerle paylaştı. Kendisine samimi ve içten yorumları için çok teşekkür ederiz. Bundan sonraki hayatında kendisine başarılar dileriz. 🙂

“Sanırım bu yol bir şeylerin olabilirliğini kabul etmekle başlıyor. Bir sonraki gereklilik ise başlamak. Bahaneler üretip ertelememek. Çünkü bu sizi geri çeken enerjinizi emen bir şeyden başka bir şey değil.  Benim bu süreçte  en tıkandığım en büyük nokta da oydu sanırım.  Bir gece başlıyorum deyip Vera Eğitim’e mail atmıştım.  Ertesi gün  Ezgi Hanım’la birlikte başlayıp, tüm evrakları ve okula başvuru- kabul alma sürecini iki hafta demeden tamamlamıştık.

Daha önce Anadolu Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım ve Marka iletişimi bölümlerinde okudum.  Yarışmalardan aldığım dereceyle burslu olarak  Scuola Politecnica di Design’da yine Industrial Design üzerine masterıma başladım.  Italya’ya geldikten sonra  yaşadığınız yer, yürüdüğünüz sokaklar  kısaca hayatınız bir anda değişiveriyor tabi.  O yorucu  süreçten sonra siz ne olduğunu anlamadan çevrenizi yabancılar kaplıyor. Ama güzel olan taraf, bu kadar yenilik içerisinde enerjinizi yükselten insanlarla karşılaşmanız. Kahve kokan sokaklar, aperitivolar, mükemmel pizzalar gününüzü değiştiriyor tabi.  Her ne kadar millet ayrımı yapmayı sevmesem de  italyanların  bizlere bir çok konuda  yakın olduklarından bahsederlerdi, öyleymiş bir gün bile  alışamama  gibi bir sorun yaşamadım. Milano’ya vardığımdan beri, birden bire orada zaten yaşıyormuşum hissine kapıldım ki  gelmeden  kendimi çoktan depresyona hazırlamıştım bile 🙂 Neyseki adaptasyon sorunu yaşamadım.  Olumsuz olarak söyleyebileceğim  Italya’nın kendi bürokrasisinden kaynaklanan sorunlar: Yani oturma izni, banka hesabı vs gibi resmi işler biraz sabır gerektiriyor ama o konuda da  okul gerekli oryantasyonları yapıyor zaten.

Okula başladıktan sonraki süreç zaten su gibi akıp geçiyor.Kendinizi ölçüyorsunuz bir kere. Neyi ne kadar yapabildiğinizi.. Çünkü dünyanın bir çok ülkesinden gelen  öğrenciler ile çalışma fırsatı buluyorsunuz. Eğitim aldığım alandan bakacak olursam, sizden farklı bir coğrafyada yaşamış bir insanın, bir tasarım problemini nasıl ele aldığını gözlemlemek size çok şey katıyor.Genel olarak çok yoğun olsa da Spd’nin eksiklerimi tamamlama konusunda benim için çok yararlı olduğunu söyleyebilirim.  Diğer master programlarından farklı olarak havuz derslerinin olması, beni sonraki süreçler için çok rahatlattı.  Dİğer taraftan da Milano’da olmanın verdiği fırsatla o büyük markalarla çok iç içe oluyorsunuz.Gerek okulla yürüttüğümüz projelerle gerekse tesadüfen ordan geçerken ki gözlemledikleriniz bile size bir şeyler katabiliyor.  Benim favori yerim ‘La Rinascente’dir,  bir çok ünlü tasarımcının,  markaların, tasarım sitelerinden takip ettiğiniz ürünlerini, birden bire karşınızda görmek gerçekten çok güzel.

Son olarak burada master  programının içinde yer alan stajımı da tamamladıktan sonra geçtiğimiz günlerde mezun oldum. Ben burada gerçekten çok verimli bir 1.5 yıl geçirdiğimi düşünüyorum. Başta aileme, arkadaşlarıma  ve beni destekleyen herkese  çok teşekkür ederim, hepinize başarılar diliyorum.

ASLI ERKUN”