Geçtiğimiz Ekim ayında Scuola Politecnica di Design (SPD) Industrial Design master programına başlayan Bengü Demircioğlu sorularımızı yanıtladı. Vakit ayırıp bizlerle yorumlarını paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.

 

1. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Hangi üniversite ve bölümden mezunsunuz?

Adım Bengü Demircioğlu. Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden Ocak 2014’te  mezun oldum.

2. Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdiniz?

Master için Milano’daki tasarım okullarını araştırırken SPD’yi gördüm. Master bitiminde 3 ay zorunlu staja sahip olması bu okula karar vermemi sağladı.

3. Bölümle ilgili kısaca bize bilgi verebilir misiniz, eğitim şekli nasıl? Eğitim süresince çalışmak mümkün mü?

Eğitim yoğunluklu firmalarla proje şeklinde devam ediyor. Okul eğitim süresince çalışma fırsatı sağlamıyor, yoğun ders saatleri nedeniyle zaten buna fırsat bulmak zor olacaktır. :) Ancak 1 yıllık eğitim sonrasında staj imkanı sağlanıyor.

4. Eğitim süresince hangi firmalarla proje yapma fırsatınız oluyor, bu projeler size neler kazandırıyor kısaca bahsedebilir misiniz?

Şu an ilk projemizi yapıyoruz. Bu projemizde ünlü İtalyan markası Alessi’yle birlikte çalışıyoruz. Firmalarla proje hazırlamak, tecrübe edinmemize ve farklılıkları keşfetmemize yardımcı oluyor.

5. Sınıfınız nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var?

Sınıfımız 25 kişi. Bir çok ülkeden öğrenci var. Yunanistan, Lübnan, Azerbaycan, Brezilya, Kolombiya, Türkiye :)

 

6. Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Okulda bir kampüs yaşantısı olduğunu söylemek zor çünkü bahçe, kafeterya vs mevcut değil sadece derslikler var, bu yüzden IULM’ a gitmemiz gerekiyor. Bir tasarım okulunun kendine ait kampüsü ve çevresi olmasını tercih ederdim. Okulun metro durağına yakın olması ise güzel bir avantaj.

7. İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığınız şehir ile ilgili yorumlarınız nelerdir?

İtalya’da öğrenci hayatı kolay ve keyifli, yaşadığım yerin kanala (cafe ve restaurantların olduğu bölge) yakın olması da güzel.

8. İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladınız mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsiniz?

İtalya’ya gitmeden önce İstanbul’da İtalyan Kültür’e gitmiştim. Burada henüz İtalyancamı ilerletemedim, okulda İngilizce eğitim gördüğümden pek fırsatım olmadı.

9. Ne tür bir konaklamada kalıyorsunuz, gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersiniz?

Romolo’da oturuyorum, metro istasyonu ve okula çok yakınım. Okula yürüyerek 8 dakikada ulaşıyorum ve benim için çok rahat oluyor. Yeni bir binada, 1+1 dairede tek yaşıyorum. Gelmeyi düşünen öğrencilere, okula yakın ev tutmalarını tavsiye ederim çünkü çok fazla grev oluyor ve ulaşım aksıyor, böylece yürüyerek kolaylıkla okula gidebilirler.

10. Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misiniz?

Eğitim sonrası özellikle staj imkanı isteyen öğrencilere tavsiye ederim.