Geçen sene Ekim ayında Polidesign’da Lighting Design bölümünde master eğitimine başlayan öğrencilerimizden Berkay Tuncay sorularımızı yanıtladı. Vakit ayırıp sorularımızı cevapladığı için Berkay’a çok teşekkür ederiz.

Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversiteden bölümden ne zaman mezun oldun?

Adım Berkay Tuncay, İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü Ürün Tasarımı bölümü 2016 Haziran mezunuyum.

Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

Lighting Design, üniversitenin 2. sınıfından beri benim ilgimi çekiyordu. Bu alanda master programı olan tek okul PoliDesign’dı. Ben de bu fırsatın kaçmayacağını düşündüm.

Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Bölüm endüstriyel tasarım alanında değil, daha çok iç mimari ve mimari aydınlatma tasarımı üzerine projeler yapılıyor. Bölümün ilk dönemi tamamen mühendislik gibi hesaplamalar ve formüllerle geçiyor. İkinci dönem grup projeleriyle devam ediyor ve ardından stajla noktalanıyor. Dersler İngilizce genel olarak fakat bazı dersler İtalyanca oluyor ama kulaklıkla eşzamanlı çeviri yapılıyor.

Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Hangi firmalarla nasıl projeler yaptınız örnek verebilir misin?

Proje dönemine yeni girdik henüz o yüzden çok kapsamlı yazamayabilirim ama şu anki projemiz 3M firması için bir iç aydınlatma projesi. Bunun dışında 2-3 projemiz daha olacak.

Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfımız 50 kişinin sığabiliceği büyüklükte, projeksiyon yardımıyla ders anlatılan, içinde laboratuarı olan bölümün kendi binasında yer alıyor. Bu yıl 50den fazla öğrenci var  daha öncelerde de bu sayıya yakınmış. Öğrenciler dünyanın 4 bir ucundan gelmişler Paraguaylı, Tunuslu, Amerikalı ve Vietnamlı arkadaşlarım var. Bu arada Türkler olarak sınıfta 9-10 kişiyiz. Bu iyi mi kötü mü bilmiyorum. İtalyanlar sınıfın yarısından azını oluşturuyor.

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Bölüm Bovisa kampüsünde. Kampüs ortamı gayet iyi aslında güneş çıkınca tüm öğrenciler kendini dışarı atıyor çimlerin üzerinde oturuyor, içki içiyor, müzik yapıyor, eğleniyorlar. Kampüste mikrodalga fırın bölümü var öğlen yemeklerimizi orada ısıtıp yiyoruz (çok sıra oluyor o ayrı tabi). Okulun çevresinde kırtasiye, malzeme dükkanı ve bir sürü yeme içme yerleri var. Yani kampüs çevresi güzel ama Bovisa semt olarak o kadar da iyi bir semt değil.

İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Ben Milano için konuşabilirim sadece, Milano İstanbul’un çok daha büyük versiyonu diyebilirim. Burada hayat çok pahalı, bunu yerlileri bile söylüyor (hele euro 4 lira olduktan sonra). Bence Milano öğrenci şehri olmak için fazla sofistike bir şehir. Ama tüm bunların yanında Milano sanat şehri, her an her vakit bir yerlerde etkinlik var, bir festival, sergi, konser bitmek bilmiyor bu anlamda kesinlikle yararlanılması gereken bir şehir. Hava olarak bu sene çok soğuk geçti hala da soğuklar bitmedi. Baharda sanırım yoğun bir polen sıkıntısı var ve yazın da temmuzun sonuna doğru çok sıcak olmaya başlıyor. Sanırım en güzel mevsim sonbahar.

Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Biz Milanonun biraz dışında Baggio semtinde kalıyoruz. Okulumuza 1 saat uzaklıkta ama çevresi gayet güzel ve kocaman, yemyeşil, içinde gölleri olan bir parkı var. Arkadaşlarım okulun çevresinde öğrenci evlerinde kalıyorlar. Verdikleri fiyatlar çok yüksek ve sadece kendinize özel bir odanız oluyor (neyseki fiyatlara internet, su, elektirik ve ısınma dahil) Okula ulaşımımız biraz uzak olduğumuz için 3 vesayetle yapıyoruz. Önce bulunduğumuz yerden bir otobüse binip metroya sonra metrodan inip uzak ilçeler arası trene biniyoruz oradan da biraz yürüyerek okula ulaşıyoruz.

İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Okulun İtalyanca dersleri varmış fakat Poli.design öğrencileri olarak biz o dersleri malesef alamıyormuşuz. Açıkçası çok zaman bulamadım İtalyanca çalışmak için çünkü master hayatı çok yoğun geçiyor ama tabiki sağdan soldan arkadaşlardan bir şeyler kapıp öğrenmemek elde değil.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Eğer bir endüstriyel tasarımcıysanız ve ürün tasarımı sizin için bir tutkuysa ne yazık ki bu bölümü size tavsiye etmiyorum. Ama eğer ışıkla oynamak istiyor alan tasarımı yapmak istiyorsanız ve geçmişiniz iç mimari ve mimariyse o zaman sizin bölümünüz olabilir.