Geçtiğimiz yaz Palazzi’de lise öğrencileri için açılan yaz okuluna giden Atakan Demir yaşadıklarını bizlerle paylaşıyor:

“Palazzi’nin FUA aracılığıyla lise öğrencileri için düzenlediği bu program sayesinde, uzun süredir hayalini kurduğum İtalya macerasını sonunda gerçekleştirdim.

İlk hafta “İtalyan Kültürü” dersi kapsamında çeşitli şehirleri tanıma fırsatı buluyorsunuz. Önce Roma’yı rehber eşliğinde iki gün gezdikten sonra, Toskana bölgesinin üzüm bağlarını ve şarap üretim tesislerini ziyaret ediyorsunuz. Haftanın son dört gününde ise geleneksel festivalleri ve lüks hayat tarzıyla tanınan ünlü sahil kasabası Viareggio’da otelde kalıyorsunuz. Bu hafta benim için programın en yorucu haftasıydı diyebilirim. Tüm hafta otobüste ve otellerde geçiyor. Fakat İtalya’yı tanımak ve diğer lise öğrencileriyle tanışmak için iyi bir fırsat. Aynı zamanda programa katılan üniversite öğrencileri de var, bu hafta aynı otellerde kalıp hep birlikte geziyorsunuz. Dersten kredi alabilmeniz için her güne özel yazdığınız raporları, İtalyan kültürü hakkında makalenizi ve çektiğiniz fotoğrafların bir kısmını Floransa’ya geldiğinizde teslim etmeniz gerekiyor. Bu yüzden programa katılacaklara önerim ilginç bulduğunuz şeyler hakkında not tutmaya çalışın ve bol bol fotoğraf çekin.

Floransa’ya geldiğinizde önünüzdeki 3 hafta boyunca sadece grubunuza ait olan, şehir merkezine çok yakın bir dairede kalıyorsunuz. Lise grubunda çok az erkek olması bu konuda beni sevindirmişti, fazla karmaşa yoktu ve daire temizdi. Kahvaltı için dolapta gerekli malzemeler bulunuyor. Öğlenleri ise size kalmış durumda. Aşçılık dersleri almak isteyenlere önerim, dersler öğlen 3-5 arası olduğu için yemek yemenize gerek kalmayabilir, zaten derste geleneksel İtalyan yemekleri hazırlıyorsunuz ve grup halinde yiyorsunuz. Akşamları ise istediğiniz restoranı tercih edebilirsiniz fakat okulun restoranı olan Ganzo’da ücretsiz ve gerçekten kaliteli yemekler hazırlanıyor.

Ders konusunda ise; çeşitli dersler arasından iki ders seçme hakkınız var; hepsi İngilizce. Derslerin her biri 3 kredi ve programın sonundaki sınavları geçerseniz 6 krediye sahip oluyorsunuz. Girdiğim derslerden bahsetmek gerekirse; İtalyanca benim için çok iyi geçmişti, bu kadar kısa sürede temel şeyleri öğrenip İtalyanlarla iletişim kurmamı kolaylaştırdı. “Food, Culture and Society” derslerinde ise İtalya’nın beslenme alışkanlıkları, yemek tarihi ve geleneksel yemekleri hakkında konuşup daha sonra mutfağa geçiyorsunuz. Bazı günler ise sadece zeytinyağı, jambon, peynir, meyve tatmaya ayrılıyor. Eğer üniversite grubundan arkadaşlarınız varsa dersleri farklı saatlerde olduğu için onları bu saatlerde görme şansınız olmuyor. Floransa’da bulunduğunuz süre içerisinde müzeleri gezme, spor yapma ve çeşitli kültürel etkinliklere katılma şansınız var. Hafta sonları ise İtalya’nın tarihi şehirlerine geziler düzenleniyor.

İtalya’da üniversite okumak isteyen arkadaşlar için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir program. Hayatımın en güzel deneyimlerinden biriydi diyebilirim, Floransa gibi eşsiz bir şehirde size ait bir dairede kalmak, üniversite dersleri görmek ve farklı kültürlerden birçok insan tanımak… Ayrıca aldığınız kredileri birçok yabancı üniversitede kullanabilirsiniz. Programa katılan öğrencilerin neredeyse hepsi Amerikalıydı ve tek Türk olduğum için bir ay boyunca sadece İngilizce konuştum, İtalyanca dersleri aldım, program bu konuda yabancı dilinizi geliştirmeniz için çok güzel bir fırsat.
Hem buradan giderken, hem de oradayken bana her konuda yardımcı oldukları için Vera’ya teşekkür ediyorum.