İtalyan Lisesi 3. sınıf öğrencisi Katre Attaroğlu, geçtiğimiz yaz Vera Eğitim’le NABA’ya Interior Design yaz kursu programına gitti. Katre’ye NABA ve summer courselarla ilgili sorular sordum ve en objektif şekilde cevaplamasını rica ettim.

Naba’nın sosyal ortamını nasıl buldun?

NABA’da sosyal ortam çok iyiydi. Her milletten öğrenci vardı. Yaz kurslarında İtalyan öğrenci yoktu, international bir ortam vardı. Oysa lisans ve master bölümlerinde İtalyan öğrenciler çoğunluktaymış. Sınıfta 15-20 kişiydik. Bazı dersler ortak alınıyordu ve daha kalabalıktı. Yaş aralığı 17-30 arasıydı.

Naba’nın fiziksel ortamını nasıl buldun? Kampüs, okul, çevre, sınıflar?

Herşey çok güzeldi. Bahçe ve kampüs yeterliydi. Sınıflar aydınlık ve atölyeler teknolojik anlamda donanımlıydı.

Naba’da Interior Design programına katıldın ve toplam 2 hafta eğitim aldın, bu eğitimin içeriği hakkında bilgi verir misin?

İlk hafta dersler daha teorikti. İkinci hafta ise uygulama yaptık. Dersler sabah 9’da başlayıp akşamüstü 6’ya kadar sürüyordu. İkinci hafta proje çalışması yaptık. Proje çalışması bireyseldi. Interior Design öğrencileri olarak her gün ayrı bir oda tasarladık. İçinde belli eşyalar olan oda tasarımı. Veya evli çiftin yaşadığı odayı bir dede ve torununa göre yeniden design etme gibi.

Milano’da yaşam hakkında ne söylemek istersin?

Milano yaşamak isteyebileceğim bir şehir. Normalde İstanbul’da yaşamaya alışmış birinin Avrupa’da yaşaması kolay değildir. Ama Milano’yu ben çok beğendim. Gece hayatı olsun, alışveriş yerleri olsun restoranlar olsun, beni çok tatmin etti.NABA yaz kursu deneyimimden sonra İtalya’da Milano’da üniversite okuyabileceğime karar verdim.

NABA’da yaz kursundaki hocanız nasıldı? Memnun kaldın mı?

Bizim hocamız çok süperdi ama sanırım diğer grubun hocası o kadar iyi değilmiş. Bizim hoca mimardı, aynı zamanda da prof.tu. Okulun yanı sıra kendi mimarlık ofisi de varmış. O yüzden iş hayatından deneyimlerini de bizimle paylaştı.

Son olarak NABA’nın yaz kursunun olumlu ve olumsuz yönlerini bizimle paylaşır mısın?

Olumsuz yönü sınıfımızda lise öğrencisi de vardı, mezun mimar da. Seviye ayrımı yapılmadı. Aslında ben introduction kursuna gittim, mimar olanlar intermediate ve advanced kursları tercih edebilirlerdi. Ama yine de sorun olmadı ben kendim gibi olan arkadaşlarla takıldım ve hocalar hiç bilmeyene göre anlattılar.

Olumlu yönü ise, İtalya tasarımın merkezi. Tasarımı işin merkezinde öğrenmek çok güzel oldu. Ortamın internasyonel olması tasarımda çok önemli. Örneğin bir Meksikalı senin hiç düşünmediğin bir yorum yapabiliyor. Kültürel ihtiyaç ve beklentilerin ne kadar çok farkedebileceğini görüyorsun. Design konusuna bakış açın değişiyor. Sonuç olarak NABA’da yaz kursuna katıldığım için çok mutluyum. Gelecekte bu mesleği yapıp yapamayacağım, Milano’da yaşamak isteyip istemeyeceğim konularında karar vermiş oldum.

Sorularıma cevap verdiğin için çok teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim

Not: Bu ropörtaj 2010 yılında yapılmıştır.