2019 Eylül ayında NABA İtalyanca Fashion Design üniversite programına başlayan öğrencimiz Ece sorularımızı cevapladı. Yanıtları için Ece’ye çok teşekkürler. 🙂

1.Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi liseden ne zaman mezun oldun?

Adım Ece Aslan, 20 yaşındayım. Özel İtalyan Lisesi’nden 2019’da mezun oldum.

2.Bu okulda ve bölümde üniversite okumaya nasıl karar verdin?

Modaya olan ilgimden dolayı bu bölümü seçtim. Naba’da aldığım yaz kursu bu okulu seçmeme yardımcı oldu.

Çünkü eğitim şeklini ve kampüsü bu kursta iyi bir şekilde gördüm.

3. Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Ben Moda Tasarım bölümünde İtalyanca eğitim dilinde okuyorum. Bu bölümde ağırlıklı olarak uygulamalı dersler var. Projeler, çizimler…

4. Eğitim süresince hangi dersleri aldınız? Projeler yaptınız mı? Örnek verebilir misin?

Tekstil dersi (kumaşları tanıma ve öğrenme), çizim dersi, metodoloji (bir koleksiyonun nasıl yapıldığını öğrendiğimiz ders), kostüm tarihi ve dikiş derslerini aldım. 2 tane uzun süreli proje yapıyorum şuanda genelde projeler grup çalışması oluyor. Koleksiyon oluşturma ve etek dikme projeleri üstünde çalışıyorum.

5. Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıflar hep az kişili oluyor benim sınıfım 23 kişi. Stüdyo dersi şekinde oluyor hepsi. Ben İtalyanca okuduğum için sınıf ağırlıklı İtalyan öğrencilerden oluşuyor. Benim dışımda 2 tane Çin’den gelen yabancı öğrenci var.

6. Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okulun güzel ve samimi bir kampüsü var. Okulun bulunduğu konum çok merkezi bu yüzden ulaşım çok kolay. Okulun içinde gerekli olan her şey var. Sanat malzemeleri satan bir dükkan ve her bölüm için labaratuvarlar var. Öğremciler istedikleri zaman proje yapmak için vs. bu labaratuvarlara kayıt olup kullanabiliyorlar.

7. İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

İtalya’da öğrenci hayatı çok keyifli. Milano’ya alışma sürecim çok kolay oldu. Öğrenci için çok uygun bir şehir olduğunu düşünüyorum.

8.Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Navigli’de yaşıyorum. Bir ev arkadaşımla birlikte dairede yaşıyorum. Okula ulaşımımı yürüyerek yapıyorum. Evden okula 10dk yürüyorum. Evde kalmalarını tavsiye ederim çünkü daha rahat bir ortam oluyor. Okula yakın olması benim için önemli çünkü gün içinde çok uzun süre dersim olmuyor ve eve gidip ders çalışmaya hızlı bir şekilde devam edebiliyorum yolda vakit kaybetmeden.

9.İtalyanca öğrenmek için bir adım attın mı? Kursa gidiyor musun? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

İtalyan Lisesi mezunu olduğum için İtalyanca biliyodum buraya geldiğimde o yüzden kursa gitmiyorum.

10. Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Kesinlikle ederim. Eğer gerçekten modayla ilgili bir şeyler yapmak istiyorlarsa bu okulda moda eğitimi gerçekten çok ciddiye alınıyor ve çok fazla şey öğretiliyor.