Naba üniversite eğitimine devam eden Merilin Bahar sorularımızı yanıtladı

Geçen sene Ekim ayında Naba’da Design bölümünde üniversite eğitimine başlayan öğrencilerimizden Merilin Bahar sorularımızı yanıtladı. Vakit ayırıp sorularımızı cevapladığı için Merilin’e çok teşekkür ederiz. 🙂

1.Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi liseden ne zaman mezun oldun?

13 Eylul 1997 yılında doğdum. Eğitimime Mef Okulları’nda başladım ve İtalyan Lisesi’nde devam ettim. Şu anda Milano NABA’da Design bölümünde 1. yılımı okuyorum.

2.Bu okulda ve bölümde lisans okumaya nasıl karar verdin?

Küçüklüğümden beri hayalim iç mimar olmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirmek için en doğru yerin tasarımcılar ülkesi olan İtalya olduğunu gördüm. Bunun için de öncelikle İtalyanca öğrendim ve sonra Naba’da Design okuyarak hem iç mimarlik hem de endüstriyel tasarım dersleri almaya başladım.

3.Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Bölüm çok fazla çizim ve proje ağırlıklı sürekli kendini geliştirmek için yeni şeyler tasarlamalı, okulda da başarılı olabilmek için birbirinden yetenekli öğrenciler içinde kendini ön plana çıkarmalısın bu yüzden bölüm için diyebiliceğim şey uykusuz geceler. 🙂

4.Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var?

Ben İngilizce bölümde okuduğum için daha çok international ağırlıklı bir sınıftayım. Genelde sınıflar 25-30 kişi halinde oluyor ve öğretmenle birebir diyalog kurmak daha rahat sağlanıyor aynı şekilde insanlar yabancı yerlerden geldikleri için onlarla çok çabuk kaynaşma şansı yakalayabiliyosun.

5.Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampüs yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okul Milano’nun merkezine çok yakın bir yerde ve çevresinde bir sürü toplu taşıma aracı olduğu için ulaşım çok kolay sağanıyor. Kampüse gelirsek bütün binalar bir bölgede toplandığı için farklı binalardaki derslere gitmek yürüme mesafesinde oluyor. Ders saatleri uyuşmadığından diger bölümdeki öğrencileri çok göremesemde yemek aralarında kampüs içinde ve çevresinde yemek yeme imkanımız oluyor.

6.İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Milano’daki öğrenci hayatı çok rahat. Şehir küçük sevecen ve ulaşım çok kolay çok fazla mekan seçeneği var ve hepsi çok eğlenceliler. Fiyat aralığı olarak orta denebilir. Sokaklar tertemiz ve insaları da çok sevecen ve yardım severler kısacası kesinlikle herkese tavsiye edebiliceğim bir yer Milano.

7.Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben daha önce tanıdığım bir arkadaşımla birlikte ev kiraladım. En büyük şansım benim evim hem okuluma hem de Milano’nun merkezine çok yakın. Ev arkadaşımla daha önceden tanıştığım için çok iyi anlaşıyoruz ve benim açımdan evde bir kişinin daha bulunması kendimi daha güvende hissettirerek yalnızlık çekmemi engelliyor.  Genel olarak verebilicegim tavsiye okulunuza ne kadar yakın bir yer olursa yaşadığınız yer sizin için hayat o kadar kolay olur çünkü zamanınızın çoğunu zaten orada geçiriyosunuz.

Ev mi bir okul yurdu mu sorusuna gelirsek de ben evi tercih ettim bunun nedeni de kendimi daha rahat ve özgür hissedebiliceğimi düşünuyorum evde çünkü yurtlarda belli bir saatten sonra misafir sokma hakkın kısıtlanıyor ama en önemlisi hijyen açısından daha rahatsiın bir evde kalırsan sonuçta evine tanımadığın kimse girmiyor sosyalleşme olarak düşünürsek de yurtların çok avantajlı olduğunu söylemem lazım.

8.İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Daha önce de dediğim gibi İtalyan Lisesi’nde okuduğum için İtalyanca’yı biliyordum ve benim en büyük avantajım bu oldu çünkü Milano sokaklarındaki çoğu insan sadece İtalyanca konuşuyor bu yüzden bir şekilde onlarla anlaşabilmen için dil çok önemli bir araç. Gelicek kişilere tavsiyem daha önceden biraz olsun İtalyanca’yı öğrenmeleri öğrenemiyolarsa da geldikleri gibi bir kursa yazılıp olabildiğince insanlarla konuşup İtalyanca dilini kendilerini tanıtabilicek kadar bile olsa konuşmaları.

9.Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Ben okulumdan ve bölümümden çok memnunum çok keyif alarak okula gidiyorum ama tabiki de daha önce dediğim gibi çok zor o yüzden gerçekten bu mesleği yapmaya hevesli birinin okulu ve bölümü seçmesi gerektiğini düşünüyorum.