Naba’ya giden öğrencilerimizden Dilara’dan bu sabah çok güzel bir mesaj aldım. Çok mutlu oldum ve hemen kendisini aradım. Güzel bir sohbet oldu. Zaman ne çabuk geçiyor. Daha dün gibiydi Dilara ve annesi ofisimize gelmişlerdi. Sıkı bir çalışma ile portfolyosunu tamamlamıştı. Dilara artık Naba’dan başarı ile mezun olmuş bir interior designer. Güzel haber ise mezuniyet sonrası Milano’daki mimarlık ofisi Studio Colombo’da interior designer intern olarak çalışmaya başlaması. Beni kırmadı ve kısaca bu süreci anlattı. Kendisine bu samimi yazısı için çok teşekkür ediyorum.

Merhaba,

2015 senesinde Naba’da Design bölümüne başladım. İki senelik eğitimimden sonra interior design bölümünü seçtim ve geçtiğimiz Aralık ayında Naba’dan interior designer olarak mezun oldum. 3 senelik Naba deneyimim benim için her yönden çok olumlu geçti. İlk iki senemde bölüm derslerimde daha temel şeyleri öğrenirken son senemde daha çok tezim üzerine yoğunlaştım.

Bölüm derslerim dışında diğer derslerimin yoğunluğu grup çalışmalarından oluşuyordu. Bunun da eğitimimden sonraki evrede bana ne kadar yardımcı olacağını yeni yeni anlamaya başladım. Bölüm derslerim dışında aesthetics, urban design, social design gibi farklı alanlarda da dersler gördüm. Bu derslerle de birlikte aslında ne kadar geniş bir yelpazenin içinde yer alabiliceğimi farkettim.

Şu an Milano’da bir mimarlık stüdyosunda interior designer intern u olarak çalışıyorum. Üçüncü sınıfın ikinci döneminden itibaren internet üzerinden birçok iş başvurusunda bulundum. Süreç çok uzun sürmedi benim için. Fakat network un ne kadar önemli olduğunu anlamış oldum. Ocak ayının başından itibaren de çalıştığım stüdyoda altı aylık bir intern pozisyonuna girdim.

Yaşadıklarımdan öğrendiğim noktalardan tavsiye vermem gerekirse eğer hocalarla iletişim çok önemli. Eğitim sonrasında çalışma hayatına başlanılmak isteniyorsa onlardan alınacak referanslar çok önemli oluyor. Son sene kendim icin yaptigim en iyi seylerden de biri büyük ihtimalle tezi üçüncü dönemde teslim etmek oldu. O süreçte tüm sınavlarımı verip tamamiyle tezime odaklanabildim. Naba’nın design bölümünden mezun olduğum için çok mutluyum. Naba ben de hem estetik hem de teknik açıdan çok güzel temeller oluşturdu.