Geçen sene Linguadue’nin 4 haftalık İtalya’daki devlet okullarına hazırlık kursuna giden Elçimay Ekinci’nin kurs ile ilgili yorumlarını sizlerle paylaşmak istedik. Kendisi şuanda Politecnico di Milano’da Architectural Science’da 1. sınıfta.

“Linguadue’nin İtalya’daki devlet okullarına hazırlık kursu hem şehri tanımak ve şehre alışmak hem de sınavla ilgili fikir sahibi olmak adına benim için yararlı geçti. Benim katıldığım kurs İngilizce dilinde eğitim veriyordu ve tamamen Mimarlık bölümüne hazırlayıcı bir kurstu.

Kursta sınavın içeriği ile ilgili dersler aldık ama ağırlıklı olarak sanat tarihi ve matematik yaptık. Eğitim dili İngilizce olan kursta maalesef kaynak kitap yoktu ama hocalar notlar dağıtıyor ve onlar üzerinden sınava yönelik ders yapılıyordu. Ama bu İtalyanca için farklı. Onlar kaynak konusunda daha geniş imkanlara sahip ve onlar için örnek sınavların olduğu test kitapları var.

Kursu Politecnico’da mimarlık eğitimi almak isteyenlere kesinlikle öneririm. Özellikle sınavın Sanat Tarihi kısmı bu ders ile yeni tanışan biri için gerçekten zor. Bu kurs ile bu açığınızı kapatabilirsiniz. Ancak daha önce sanat tarihi görmemiş biri için kurs haricinde de kendi kendine çalışmasını tavsiye ederim. Ezberlenecek çok fazla şey var ve bunları akılda tutmak için sürekli tekrar gerekiyor. Son tavsiyem kursta işlenenlerle birlikte orada tekrar yapmak ve sıkı çalışmak.”