Öğrencimiz Belgi Bircan IED Strategic Design Labs masterını anlatıyor.
Öğrencilerimizle mezun olduktan sonrada iletişimi koparmamaya çalışıyoruz. IED Madrid kampüsünde Strategic Design Labs master programına giden öğrencimiz Belgi Bircan bizimle deneyimlerini paylaştı. Yorumları için Belgi’ye çok teşekkürler. 🙂

Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversiteden bölümden ne zaman mezun oldun?

Merhaba, adım Belgi Bircan. Bilkent Üniversitesi, İşletme Bilgi Yönetimi bölümünden 2008 yılında mezun oldum.

Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

Yaklaşık 8 senelik bir çalışma hayatından sonra, bir ara verip kendimi farklı bir alanda geliştirmek istedim. Bunun üzerine yaptığım araştırmalarda IED’nin Tasarım ve İnnovasyon bölümüyle karşılaştım. Eğitim programının ve şeklinin farklılığı ve geçen senelerde gerçekleştirilen projeler ilgimi çekti ve bu şekilde bu master programına katılmaya karar verdim.

Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Tasarım ve İnovasyonmasterının altında üç farklı disiplin bulunuyor. Stratejik tasarım, iletişim taşarım ve ürün tasarım laboratuvarları. Eğitim şekli çoğunlukla projeler ve atölyeler üzerine kurulu ve çoklu disiplin metodolojisi uygulanıyor. Farklı disiplinden öğrenciler beraber farklı projeler üzerine çalışıyor ve bu şekilde birbirlerinden öğrenme fırsatı buluyorlar. Ben stratejik tasarım disiplinini tamamladım. Stratejik tasarım, kısaca vizyoner fikirlerin yaratıcı bir şekilde hayata geçirilmesi ve iş fırsatlarına dönüştürülmesini içeriyor.

Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Hangi firmalarla nasıl projeler yaptınız örnek verebilir misin?

Eğitim süreci boyunca toplam 4 proje gerçekleştirdik. 2 çoklu disiplin, 1 stratejik tasarım ve 1 kişisel bitirme projesi.  Dünyanın en büyük metal firması ArcelorMittal için yeni yaşam şekilleri araştırıp bunlardan bir iş planı oluşturmak ve Amazon Nehir Yunuslarının Koruma Programının İletişim Planı bunlardan ikisi.

Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İspanyollar ağırlıkta mı?

Master programı 35 kişi, her disiplinde yaklaşık 10 öğrenci bulunuyor. Latin ve Orta Amerikalılar yoğunlukta. Buna ek olarak Lübnan, ABD, Türkiye ve İspanya’dan öğrenciler bulunuyor.

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okul Madrid’in merkezinde ve en canlı bölgesinde yer alıyor. 3 Katlı tarihi bir binayı farklı masterlardan öğrenciler ile paylaşıyoruz, çok keyifli bir ortam.

İspanya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Madrid tam bir öğrenci şehri. Avrupa’nın en güneşli şehri olarak anılmasının yanı sıra şehrin enerjisi ve hayat doluluğu beni çok etkiledi. Ulaşım çok kolay ve diğer Avrupa başkentlerine ziyade fiyatların da burada daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Madrid merkezde, bir İspanyol ile ev paylaşıyorum. Evim okula 5 dakika yürüme mesafesinde. Gelecek öğrencilere benzer şekilde merkezi bir konumda Madrid’in canlı bölgelerinde konaklamalarını tavsiye ederim. Madrid’e çok fazla öğrenci geldiği için, birçok ev paylaşım seçeneği bulunuyor.

İspanyolca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İspanya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

İspanyolca istediğim derecede öğrenemedim. İspanyada eğitim almak isteyenlere mutlaka bunu bir öncelik yapmalarını öneririm.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Evet, çok tavsiye ederim. Çok keyifli ve özgün deneyimlerle dolu öğretici bir sene geçirdim.