1.Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi liseden ne zaman mezun oldun?

Ben Defne Attepe, IED Product Design 1. Sene öğrencisiyim. ODTÜ GVO Ankara’dan mezun oldum.

2.Bu okulda ve bölümde üniversite okumaya nasıl karar verdin?

İlkokuldan beri en büyük hayalim tasarımcı olmaktı, her zaman günlük objelerin tasarımlarına ve kullanımlarına da ilgi duyduğum için Product Design okumaya karar verdim. IED’i seçmemin en büyük sebebi ise, İtalya’da bulunması ve orijinal, tasarım ve yaratıcılık temelli bir okul olması oldu.

3.Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Bölümüm İngilizce. Bilgi temalı dersler için bilgisayardan notlar çıkarıyoruz, modelleme dersleri için uzun saatler boyunca atölyede prototipler yaratıyoruz. Birden fazla grup projesi yapılıyor, sosyal açıdan gelişmiş bir okuluz. Deneyler ve sunumlar da sıkça yapmamızın istendiği etkinlikler. Ne kadar bazı dersler zor olsa da, bölümüm çok eğlenceli.

4.Eğitim süresince hangi dersleri aldınız? Projeler yaptınız mı? Örnek verebilir misin?

Techincal Drawing, Modeling, Material Typology, Design Methods, History of Art ve Digital Tools gibi dersler alıyoruz. Prototip olarak farklı materyallerden kamera, telefon ve kapı kolu, farklı objeler üzerinde teknik çizimler, belli bir amaçları olan objeler yaptık. İnternet üzerinden Adobe uygulamalarını kullanmayı öğrendik. Grup olarak belli bir marka üzerinde sistematik araştırmalar yaptık.

5.Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfım 22 kişi, üç tane birinci sınıf Product Design grubu var. Çoğunlukla İtalyan olmak üzere, Amerikan, Gürcü, İsviçreli, Alman, İspanyol birçok öğrenci var.

6.Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Biz Via Sciesa kampüsünü kullanıyoruz. 2 cadde boyunca IED’e ait birçok departman var. Çevresinde kırtasiyeler ve birçok kafe ve restoran var, merkezi bir yerleşim yerine sahip.

7.İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Öğrenci hayatı kesinlikle çok zevkli, Milan kültürel ve sosyal açıdan çok gelişmiş bir şehir. .ok memnunum.

8.Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Navigli civarında ev arkadaşımla kirada yaşıyoruz. Yaşadığım yer merkezi bir bölge olduğundan, tramvay kullanarak yarım saatte okuluma ulaşıyorum. En büyük tavsiyem, öğrencilerin haziran veya temmuzun başı gibi daha erken bir zamanda gelmeleri. Kiralar ve yurtlar ağustos ayında bile tamamen dolmuş oluyor.

9.İtalyanca öğrenmek için bir adım attın mı? Kursa gidiyor musun? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Okulumuzun anlaşmalı olduğu Passepartout İtalyanca kursuna gidiyorum. Eğer imkanları varsa, İtalyanca öğrenmeye gelmeden başlamalarını öneririm; okul İngilizce de olsa mezun olmak için B2 İtalyanca seviyesi gerekiyor.

10.Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Tavsiye ederim. Diğer okullara göre daha fazla çalışma ve azim gerekiyor ama diğer mezunlara göre çok daha bilgili ve deneyimli ayrılıyorsunuz.