Merhaba, ben Mert Gürhan Ezer, lise eğitimimin 2 yılını Saint-Benoit Lisesi’nde aldım sonraki 2 yıl da Kanada’da Vancouver’da devam ettim. Üniversite eğitimime Simon Fraser’da Mimarlik okuyarak başladım. Sonrasında Türkiye’ye daha yakın olabilmek için IED Milano’nun iç mimarlık programına başladım.

IED Milano’yu hem İngilizce eğitim vermesi hem de mezun olduktan sonra bir çok iş bağlantısı sağladığından tercih ettim. İngilizce eğitimde en iyi iç mimarlık bölümlerinden biri olması beni en çok ikna eden şey oldu.

IED zor ama eğlenceli bir okul ama çalışma anlamında bir eğlence, gerçekten bir şeyler üretip çizip yaratmak isteyen kişiler için çok uygun. İlk sene özellikle çok yoğun bir program var, gün geliyor cumartesi günü bile okul olabiliyor.

İlk sene ve devamı hep projelerle dolu, çizim olsun tasarım olsun ve modelleme olsun bir çok proje yapılıyor. Öğretilen tüm konuların hepsi bağlantılı. İleriki seneler icin güzel bir sistemi var.

Sınıfın ağırlığı İtalyan diğer kısmı ise genelikle Avrupa’dan gelen öğrencilerden oluşuyor. Okulun çok büyük bir kampüs sistemi yok ama sınıfların, atölyelerin birbirine yakın olması öğrenciler için kullanışlı oluyor.

İtalya’da ögrenci hayatı normal, Euro yükseldiği için para harcama konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor onun dışında da Milano eğlenceli, gezmesi güzel ve ulaşım açısından küçük bir şehir. Ulaşım çok kolay ben her yere yürüyerek gidiyorum. En uzak mesafe bile 40 dakika alıyor.

Ben Porta Vittore bölgesinde kalıyorum, evimi ne yazık ki geldikten 3.5 ay sonra bulabildim. Evim okuluma 10 dakika yürüme mesafesi ondan dolayı okula ulaşımım çok rahat oluyor.

Eğer çalışmak ve aynı zamanda cidden bir şeyler yaratmak istiyorlarsa, çizim, tasarım, modelleme ve projeleri eğlenerek yapabilmek istiyorlarsa ve İtalyan mimarisi ve kültürünü seviyorlarsa bence böyle düşünenler için çok uygun bir okul. Beklentisi böyle olan öğrenciler için tavsiye edeceğim okullardan biri olur.