Geçtiğimiz Şubat ayında IED Graphic Design master programına başlayan Gizem Evci sorularımızı yanıtladı. Kendisine vakit ayırıp bizlerle yorumlarını paylaştığı için çok teşekkür ederiz.

 

1. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Hangi üniversite ve bölümden mezunsunuz?

Adım Gizem Evci. 1990 yılında Sakarya’da doğdum. Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Grafik Tasarım bölümünü bitirdim.

2. Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdiniz?

Okulun yarışmalarını ve etkinliklerini takip ediyordum ama iş hayatına atıldığım için erteliyordum. Sonra bir gün yarışmaya katıldım ve her şey değişti. %30 burs kazanarak IED’de Grafik Tasarım masterı yapmaya hak kazandım.

3. Bölümle ilgili kısaca bize bilgi verebilir misiniz, eğitim şekli nasıl?

Bölümümüz Grafik Tasarım master programı. Eğitim ise uygulama ve projeler şeklinde ilerliyor. Proje sonlarında sunumlar yapılıyor ve tabi ki bir de sınavlar.

4. Eğitim süresince hangi firmalarla proje yapma fırsatınız oluyor, bu projeler size neler kazandırıyor kısaca bahsedebilir misiniz?

İtalya’da bulunan birçok firmayla projeler yaptık, Braccalini, Monnalisa şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu çalışmalar bize nasıl sunum nasıl yapılır, grup çalışması nasıl olur, firmalarla ilişki nasıl kurulur bunları öğretti.

 

5. Sınıfınız nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var?

Sınıfımızda 10 kişi var. Vietnam, İspanya, Meksika, Azerbaycan, İtalya, Japonya ve Çin’den öğrenciler var.

6. Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Okulda kampus sistemi yok. Küçük bir bahçesi var. Kahve ve yemek makineleri bulunuyor. Laboratuarlar Mac bilgisayarlar ile donatılmış. Konum olarak çok merkezi bir yerde. Son olarak da temiz bir okul.

7. İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığınız şehir ile ilgili yorumlarınız nelerdir?

İtalya’da öğrenci hayatı oldukça güzel. Floransa, bir çok şehre yakın olduğu için seyahat olanağınız var, trenle istediğiniz yerlere ulaşabiliyorsunuz.

Floransa çok mistik bir şehir film seti gibi. Kimine bu çok boğucu gelirken kimine de fantastik gelebiliyor. Ben seviyorum her yere yürüyerek gidebilirisiniz ve bisikletle de. Zaten bu şehrin her yanı bisiklet. Sokaklar canlı müzikler, senfoniler, festivallerle dolu kısacası sıcak bir şehir.

 

8. İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladınız mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsiniz?

Okulun ilk başında 1 aylık başlangıç kursu aldık. Onun dışında bölümümüz İngilizce olduğu için devamlı İngilizce kullanıyoruz. Açıkçası çok fazla öğrenemedim basit seviyede. Önerim gelmeden önce yaşadıkları yerde kurs almaları olur.

9. Ne tür bir konaklamada kalıyorsunuz, gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersiniz?

Ben 25 gün boyunca ev aradım Floransa’da ve o süreç biraz korkutucuydu. Burada tarihi merkezdeki evler çok eski ya da şöyle diyebilirim bizim yaşadığımız evler gibi değil. Ama çok güzelleri de var içlerinde dıştan eski içi modern olanlar. Ben çok temiz yeni bir evde yaşıyorum burayı bulduğumda çok sevinmiştim. Tavsiyem de şu olur mutlaka gelmeden önce ev ayarlamaya çalışsınlar. Bir de maddi olarak biraz külfetli 300 – ­750 Euro arası değişiyor odalar.

10. Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misiniz?

Bu çok göreceli bir kavram aslında. Benim için güzel bir deneyim çünkü farklı bir kültür yeni bir hayat yeni tatlar, arkadaşlıklar ve en önemlisi bana yeni bir vizyon kattı. Bu şehrin her yanı sanat. Baktığınız her yerde tarih, sanat ve yeni yaşamın birleşimini görebiliyorsunuz ve bu da size yeni fikirler yaratma konusunda oldukça yardımcı oluyor.