Nisan ayında IED Brand Management and Communication master programına başlayan Seçil Ertürk sorularımızı yanıtladı. Kendisine vakit ayırıp bizlerle yorumlarını paylaştığı için çok teşekkür ederiz.

 

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Hangi üniversite ve bölümden mezunsunuz?

Önlisans derecem Bahçeşehir Üniversitesi ile başlamakla birlikte sonrasında Yeditepe Üniversitesi’nden International Logistics and Transportation lisans bölümünden mezun oldum.

Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdiniz?

Bilhassa hayatımızın her gününde kullandığımız ve bizde hayranlık bırakan kimi markaların bu sefer tabiri caizse sahne arkası tarafında olmak istediğimi farkettim. Gerçi bunu uzun yapmak istememe rağmen kariyer değiştirme cesaretini yeni buldum diyelim.

Bölümle ilgili kısaca bize bilgi verebilir misiniz, eğitim şekli nasıl? Eğitim süresince çalışmak mümkün mü?

Müthiş deneyimli ve uzun yıllar sektörün en iyi firmalarında çalışmış bir  bölüm koornidatörümüz var. İşimizi gerektiren farklı başlıklar için, işinde uzman farklı kişilerin sunumlarını ve tecrübelerini dinliyoruz. Ders olarak adlandırmıyorum, zira oldukça pratik, günümüze adapte, gerçekçi bir şekilde geçiyor. Hazırladığımız projelerin uluslararası firmalar tarafından hayata geçirilme kısmı, diyebilirim ki en tatmin edici tarafı.

Eğitim süresince hangi firmalarla proje yapma fırsatınız oluyor, bu projeler size neler kazandırıyor kısaca bahsedebilir misiniz?

Henüz yeni başladık, ancak uluslararası firmalar olduğunu ve kendi alanlarında ilk sıralarda yer aldığını söyleyebilirim. Bu projelerin, çoğu master programından farklı olarak, sahaya hazırlamaya odaklı. Öğrencilerin çoğunun kariyer değişikliği yapmak isteyenler olduğunu göz önünde bulundurunca, efektif olduğunu düşünüyorum.

 

Sınıfınız nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var?

Sınıfımız 15 kişi. Dünyanın her köşesinden olduğumuzu söylersem abartmış olmam herhalde;  Hindistan, Tayland, Gana, Avusturya, İsveç, Finlandiya, Bulgaristan ve tabi ki İtalya. Oldukça renkliyiz!

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampüs yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Okul materyalleri bakımından (ortak alan bilgisayarları, tuvaletler, içecek makineleri vs) iyi durumda. Duomo’ya 20 -25 dk yürüme mesafesinde bulunuyor ve şehir haritasında ilk daire içindeyiz ki bu da oldukça merkezi olduğunun göstergesi. Kampüs etrafında pek çok kafe, restoran, kırtasiye, banka, süpermarket alternatifleri bulunmakta. Bu bakımdan çok elverişli ve rahat, bilhassa kış sezonunu da değerlendirirsek.

İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığınız şehir ile ilgili yorumlarınız nelerdir?

Üniversitesi bol olan bir şehir olsa da, Milano elbette öğrenciler için pahalı bir şehir : )  Zaman içinde elbette ki kıyaslama yapıp bütçenize uygun alışverişi öğreniyorsunuz. Şehirde pek çok etkinlik gerçekleşmekte, özellikle Sciesa kampüsünün girişindeki broşürleri takip edebilirsiniz.

İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladınız mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsiniz?

İtalyan Kültür’e 1 yıl gitmiş olduğumdan şimdi pratik yapma fırsatım oluyor bol bol. Bu bakımdan kişisel olarak avantajlıyım. Başka ülkeleri düşünürken benim IED’e karar verişim ve süreç ani oldu. Zamanı olan öğrencilere en azından gelmeden 1 ay hızlandırılmış kursa gitmelerini önerebilirim.

Ne tür bir konaklamada kalıyorsunuz, gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersiniz?

Konaklama konusunda, okula karar verir vermez öğrenci işlerinin sunduğu ev bulma hizmeti kullanmalarını hassasiyetle tavsiye ediyorum. Belli bir tutar ödüyorsunuz. Burada iyi bir tanıdığınız yok ise en iyi yöntem bu. Aksi takdirde mağdur olmanız çok kolay. Şu an ben de bu süreç içindeyim ve en azından aracı kişi okulunuz oluyor.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misiniz?

İçerik ve öğretim üyelerinden oldukça memnunum. Derslerden arta kalan vakitte projeler için grup çalışması yapıyoruz. Yine de ders saatlerinin sıklaştırılması için ben dahil kimilerimiz bu talebi gerekli bölüme iletti. Çünkü öğretim üyelerimizin sektörden çalışan insanlar olması, haliyle değişken bir ders programını beraberinde getiriyor.