Atalay Çelik IED Brand Management and Communication masterını anlatıyor

Geçen sene IED’de Brand Management and Communication master programına başlayan öğrencilerimizden Atalay Çelik programla ve İtalya ile ilgili yorumlarını bizlerle paylaştı. Kendisine yorumları için çok teşekkür ederiz. 🙂

1.Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversite ve bölümden mezunsun?

25 yaşındayım, İşletme mezunuyum. Üniversiteyi Türkiye’de okudum ve yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdim. Şu an Istituto Europeo di Design’da Brand Management and Communication masterı yapıyorum.

2.Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

İlk önce ülkeyi seçerek yola başladım. Genelde farklı şeyler yapıp sıradışı kararlar almayı severim. Öğrenciler genelde İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkeleri seçer   okumak için ben bu üç ülke de turist olarak bulunmuştum ama okumak için biraz daha   farklı bir yer arıyordum bu yüzden İtalya’yı seçtim. İtalya’ya turist olarak gitmiyorsaniz en yaşanacak şehir Milano’dur ve böylece o şehirdeki master programlarını araştırdığım sırada IED’in programını gördüm ne kadar bizim ülkemizde bilinmesede bu sanat okulu dünyada oldukça meşhur ve çok büyük ve iyi markalarla iş birliği yapıyorlar. Teorik eğitimden daha çok pratik eğitimi uyguluyorlar o yüzden bu okulda karar kıldım.

3.Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Eğitim süresince çalışmak mümkün mü?Eğitim daha çok pratik eğitim teorik eğitim daha az. IED’de master yoğun bir programdır haftanın 5 günü sabah akşam genellikle dersiniz olur bu yüzden çalışmak biraz imkansızdır.

4.Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Nasıldı?

Projeler gayet iyi markalarla yapılıyor ama kolay değiler yani son iki gün oturup yapamazsınız. Miu miu, Google, Gessi, Samsung, Campari, Pomellato, Valentino, Redbull, Diesel-living gibi daha bir sürü markayla projeler yaptık.

5.Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Benim masterın hem İtalyanca hem İnglizce seçeneği var. Bu iki sınıf genelde 15-20 kişi arasıinda. Bu programda genellikle Güney Amerika, Doğu Avrupa ve uzak doğudan insanlar var İtalyanların yanı sıra.

6.Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okulun kampüsü yok İtalya’da zaten çoğu okulun kampüs yaşamı yok. Bizim binamız tarihi güzel bir yerdi. Tarihi ama içi modern tam ekipmanlı bir yerdi.

7.İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Milano turistik bir yer değildir ama zaten okumaya geliyorsunuz. Milano çok merkezi bir yerdedir o yüzden 1 saate Fransa, İsviçre ve bir çok İtalyan şehrine yakındır ayrıca yaşamak için en ideal şehirdir İtalya’da. Ben Avrupa’da çoğu yeri gördüm diye bilirim ben yaşamak için Milano’yu seçerdim ki seçtim. 🙂 Şehir, genç ve canlıdır. İtalya pahalı mı evet ama İngiltere’den daha pahalı değildir.

8.Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben Colonne di San Lorenzo semttindeyim. Duomo’ya çok yakın. Ben tek kalıyorum tabi bu aylık harcamayı bayağa yüksektiyor. Ev tutacaklara tavsiyem herşey içinde paketler var emlakçılarda kiranın içine su, elektirik, ısınma ve internet dahil oluyor.

9.İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

İtalya’ya gitmeden önce yaklaşık 3 ay İtalyanca dersi almıştım ve bir şeyler bilerek geldiğim için İtalyancam hızla ilerledi. İtalya’ya gelecekseniz İtalyanca en azından basit şeyleri öğrenin.

10.Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Bu bölümü kesinlikle tavsiye ediyorum. Hem çok iyi markalar çalışıyorsunuz hem de inanılmaz iş çevresi yapıyorsunuz peki okumak kolay mı kesinlikle değil. Girmesi kolay çıkması zor olanlardan ve pratik eğitimin yanında projelerin yazılı sınavları da oluyor ama Türkiye’deki eğitim sistemi gibi kabus değil kesinlikle. Çalışacaksınız  sistem çok adaletli burada. 🙂

Not: Fotoğraflar IED Brand Management and Communication master öğrencilerinin Gessi, Pomellato ve Zagato firmalarına gezilerinden.