Nefise Betül Tunçel FIDI iç mimarlık masterını anlatıyor

Geçtiğimiz sene Ocak ayında FIDI’de iç mimarlık masterına başlayan öğrencimiz Nefise Betül Tunçel sorularımızı yanıtladı. Vakit ayırıp bizlerle yorumlarını paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz. 🙂

 

Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversite ve bölümden mezunsun?

Maltepe Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 2012 yılında mezun oldum. Daha sonrasında ise çeşitli firmalarda çalıştım ve en son olarak iç mimarlığa karşı daha ilgili olduğum için iç mimarlık alanında ilerlemeye karar verdim ve iç mimarlık üzerine 2 sene çalıştım.

Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

İtalya’da master yapmak üniversiteden beri olan bir hayalimdi. Uygun şartlar oluşunca da başvuru yapmaya karar verdim ve biraz araştırmadan sonra Vera Eğitimi buldum internet üzerinden. Daha önce Floransa’da FIDI’de master yapan arkadaşlarım da vardı. Biraz onların tavsiyesi biraz da Vera Eğitim’in önüme sunduğu seçenekler dahilinde bu okula karar verdim.

Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl? Eğitim süresince çalışmak mümkün mü?

Benim bölümüm “Interior Design”. Eğitim şekli olarak açıkçası Türkiye’de daha teknik bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. Onun için ilk aşamada buradaki proje ilerleme şekli biraz daha az tekniğe dayalı ama daha çok farklılık isteyen bir sistemdi. Yani Türkiye’de maalesef teknik ağırlıklı bir eğitim var ama yaratıcılık biraz geri planda kalıyor. Burada ise teknikten çok orijinallik daha önemli. Eğitim süresince çalışmak kendi alanında biraz kısıtlı gibi ama farklı alanlarda çalışan arkadaşlarım var çevremde.

Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Nasıldı?

Eğitim süresince yaptığımız projeler yukarıda da bahsettiğim gibi biraz farklı olmak için zorlayıcı ama bir o kadar da zevkli projelerdi.

Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfım derslere göre değişiyor ama genel olarak 10 kişi civarında bir grubuz. Herkes çeşitli ülkelerden geliyor ama İtalyan hiç yokJ Panama, Kolombiya, İran, Hindistan, Lübnan, Polonya, Kanada, Hindistan gibi tamamen uluslararası bir grubuz…

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okulun fiziksel ortamı çok güzel, tarihi binalar olması ve sanatla iç içe olması bir kere insana İtalya’da okuduğu hissini sonuna kadar yaşatıyor. Onun haricinde okulun kullandığı ünlü tasarımcılara ait özel tasarım mobilyalar da bir tasarım okulu olduğunu hissettiriyor.

İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

İtalya’da özellikle Floransa’da öğrenci hayatı bence çok keyifli. Floransa küçük bir şehir ama yine de kendi içinde her şeyi barındırıyor ve küçük olduğu için de her şeye ulaşmak çok kolay. Trafiğe girmeye gerek kalmadan merkezde sadece insan kalabalığında güzelce yaşamak mümkün. Ve konum olarak İtalya’nın merkezi gibi bana göre gidilip gezilebilecek yerlerin hepsi günübirlik bile çok kolay olabiliyor. Roma, Venedik, Milano gibi yerlere de tek günlük gidip gelebilmek mümkün.

Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Floransa’da bir stüdyo dairede tek başıma kalıyorum. Tek kalmayı tercih ettim ben. Okula ulaşımımı yürüyerek sağlıyorum ve bu zaten İstanbul’dan sonra çok istediğim bir şeydi. Konaklama için ben tanıdık vesilesiyle buldum evimi ama okulun da bunun için orantasyonu oluyor. Ev arkadaşı arayanlar için ya da emlakçılara yönlendiriyor. Onun haricinde dışarıdan da yapılabilir öğrenci için bir çok seçenek var. Bunun için ayrıca özel Facebook grupları var. İmkanlar baya çeşitli.

İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Evet, ben buraya geldikten yaklaşık 2 ay sonra kursa başladım. Yazın bir süre ara verdim ama şuanda da devam etmeyi düşünüyorum. Bence dil kursuna da dilini öğrendiğin ülkede gitmek çok önemli. Pratik ve kaynak bulmak açısından çok faydalı oluyor.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Evet, okulumu ve bölümümü tavsiye ederim. Okul gerçekten gelişmeye açık bir okul benim fikrime göre. Eğitim kadrosu özenle seçilmiş çok kaliteli eğitimcilerden oluşuyor. Hem mesleklerini pratik anlamda da devam ettiriyorlar hem de eğitimci olarak çok başarılılar ve öğrenciye destek olarak çok yardımcı oluyorlar. Herkesin beklentisine göre durum değişebilir tabii ama ben tavsiye ederim.