Florence Design Academy Interior Design master programına başlayan Gizem Doyurur sorularımızı yanıtladı. Vakit ayırıp bizlerle yorumlarını paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversite ve bölümden mezunsun?

Adım Gizem Doyurur. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevresel Tasarım mezunuyum.

Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

Mezun olduğum bölümüm itibariyle, kendimi daha da geliştirmek adına, Rönesas’ın doğduğu şehir olan Floransa’da master yapmaya karar verdim. Sokakta gezerken bile bir şeyler öğrenebileceğimi düşündüm. Şuan Floransa’dayım ve çok doğru karar verdiğimi görüyorum.

Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl? Eğitim süresince çalışmak mümkün mü?

Staj yapmak mümkün. Dersler genelde sunumlara yönelik, her dersin sonunda, gelecek diğer derse sunum/ödev hazırlamak gerekiyor.

Eğitim süresince hangi firmalarla proje yapma fırsatın oldu, bize biraz projeleri anlatır mısın?

Eğitim süresince, burada tanıştığım, sanat tarihi ile ilgilenen bir doçentin şahsi atölyesinin çalışma odasını tasarladım.

Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıflar yaklaşık 25 kişilik. Sınıfta daha çok, Hindistan, İngiltere, Brezilya, Türkiye, Fransa ve Amerika’dan gelen öğrenciler ağırlıkta.

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okul, Floransa’nın tam merkezinde. Duoma’ya sadece 2 dakika uzaklıkta trafiğe kapalı caddede bulunuyor. Tren istasyonuna yürüyerek 15 dakika uzaklıkta.

İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Floransa, mimarlık ve iç mimarlık daha doğrusu sanatla ilgilenen herkese tavsiye edebileceğim bir şehir. Sanat sokağın her bir köşesinde. Mühim olan görmek istemek değil, farkında olmak.

Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Floransa’nın Canpo di Marte kısmında yaşıyorum. Stadyuma yakın, Floransa’nın iyi semtlerinden biri. Ev arkadaşım var. Konaklama biraz pahalı ancak önceden gelip araştırarak kolayca uygun fiyata bulunabilir. Daireler oldukca küçük ve oldukça eski. Konaklama ararken Floransa’nın yaşayan eski bir şehir olduğu unutulmamalı. Güzel havalarda bisiklet ile ulaşımımı sağlıyorum ya da otobüs kullanıyorum, burada her yer yürüme mesafesinde. Vaktiniz varsa sokakların tadını yürüyerek ya da bisikletle keşfederek çıkarın derim.

İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Okulda basic İtalyanca öğretiliyor, onun dışında bir çok hızlandırılmış kurslar da mevcut. Tavsiyem, kendi dilinde konuşan arkadaşlardan çok yabancı arkadaşlar edinmektir. İtalyanların bir coğu İngilizce zaten bilmiyor. Mümkün olduğunca İtalyanca kelimeler kullanarak kendilerini geliştirebilirler.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Evet tavsiye ederim. Çünkü İtalya’da Floransa’da adım attığınız her yer sanat, her yer ayrı bir mimari örneği. Kendini sadece okulda değil, sokakta yürürken, yemek yerken bir şeyler içerken de geliştirebiliyorsun, her dakika bir şeyler öğreniyorsun. Önemli olan kıyaslamak değil, kültürü anlamak ve kabullenmektir. Eğer Floransa’daysanız, zaten eve dönmek istemeyeceksiniz. 🙂