Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi liseden ne zaman mezun oldun?

Adım Elif Kızılören 19 yaşındayım suanda Milano’da IED Moda da moda tasarımı okuyorum, Doğa Koleji 2016 mezunuyum.

Bu okulda ve bölümde üniversite eğitimi almaya nasıl karar verdin?

Bölüm açısından benim küçüklüğümden beri yaptığım ve istediğim bir plandı moda tasarım okumak ve aynı zamanda hep İtalya’yı hedefledim ama IED biraz süpriz oldu sizin danışmanlığınızda IED’i öğrenmiş ve bilgi sahibi olmuş oldum.

Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Bölüm toplamda 3 yıl ve gerçekten inanılmaz bir şekilde çok yoğun kesinlikle teoride değil deneyimleyerek ve üreterek devam edilen bir bölüm.

Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Nasıl projeler yaptınız örnek verebilir misin?

Evet, hala da yapmaya devam ediyoruz örneğin kendi scrapbooklarımızı yapıyoruz bir konu üstüne ve ardından onun çizimleri moodlarıyla koleksiyonumuzu yapıyoruz,bu sene içinde çok fazla sketcbookta yaptık aynı zamanda bir başka örnek olarak da kendi fularımızı tasarımımızı yaptık boyadık, contemporary art sınıfımızda sanatçıların çalışmalarına yakın esinlenerek benzer fikirler ve projeler ürettik.

Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfım güzel çok rahat çünkü toplamda 15-19 kişiyiz, İngilizce kurs olmasına rağmen İtalyanlar evet var çoğunlukta onun dışında Çinliler ağırlıklı.

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Açıkcası okulun fiziksel ortamı ve çevresi pek dolu değil sadece modaya yönelik kampüs olduğumuz için çok bir kalabalık yok ve okul içi yaşamda büyük bir kampüs olmadığı için herkes genellikle Lab dediğimiz atölyelerde kendi işiyle meşgul oluyor.

İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Açıkcası ilk geldiğimde çok zorlandım çünkü benim için diğer ülkelere göre veya İstanbul’a göre çok daha küçük ve kısıtlı bir yaşam olduğunu düşünüyordum ve bu durum canımı sıkmıştı açıkcası ama gün geçtikce arkadaş da edinip Milano yaşam tarzına biraz daha geçis yapınca şu anda mutluyum, aynı zamanda en güzel taraflarından biri ulaşım gerçekten çok rahat en uzak mesafe maksimum 30-40 dakika tutuyor ve genelde her yere de yürünebiliyor.

Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben o konuda biraz rahat davrandım buraya okul başlamadan birkaç gün önce geldiğim için okuluma yakın her yer zaten çoktan dolmuştu ben Lorenteggio bölgesinde kalıyorum. Evde kalıyorum çünkü zaten Milano’da yurt pek de yaygın değil birkaç okul dışında, genelde metro veya özel araç kullanıyorum, gelecek öğrenciler için sonbaharda başlayacak kursları için şimdiden konaklama baksınlar derim gerçekten uğraştırıcı.

İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

İtalyanca öğrenmek zorundayım ben herşeyden önce bizim okulumuzun böyle bir kuralı var, şu anda başlangıç seviyesindeyim ama yazın takviye almayı düşünüyorum, eğer İtalya’ya gelinicekse bence İtalyanca bilmekte kesinlikle fayda var.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Eger İtalya’ya geliceklerse kesinlikle bizim okulu tavsiye ederim çünkü gözlemlediğim kadarıyla şu anda en yükselişteki okul moda konusunda ve fırsatları olan okul IED moda benim için şansa bir seçim olmuş olsa da iyi ki bu okulu seçmisim diyorum ve bu bölümü.