Fatmagül Baysal Domus Academy Fashion Management programını anlatıyor.

2014 Temmuz ayında Domus Academy Fashion Management master programından başarı ile mezun olan ve şu an İtalya’da çalışmaya devam eden öğrencimiz Fatmagül Baysal bizimle görüşlerini paylaştı. Kendisine yazısı için çok teşekkür ediyoruz. 🙂

“Merhaba adım Fatmagül Baysal. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilikten mezun oldum. Domus Academy Fashion Management master programı bursuna başvurmak için, 1 haftadan daha az bir süre kaldığını, bu dönemi kaçırırsam seneye benim için geç olacağını bilerek, Vera Educazione ile görüşmeye gitmiştim. Ve iyi ki de gitmişim! Sevgili Ezgi’nin evraklarımı yetiştirebileceğimi söyleyerek beni cesaretlendirdiği gün hala dün gibi aklımda! Bu sayede burs yarışmasını kazanarak Domus Academy master programına %50 burs ile katılmaya hak kazandım. Ve Domus Academy’de geçirdiğim 1 sene benim için çok özel oldu.

Domus Academy, sizi ilk günden gerçek iş dünyasının içine sürüklüyor, ünlü firmalarla proje yapma imkanı sunuyor. Benim okuduğum dönemde, 2013-2014, farklı firmalarla proje yapma şansımız oldu. Slowear, Camera Italiana Moda Buyer, 10 Corso Como ve Trussardi gibi başarılı firmalarla aynı projede çalışma şansı tek kelimeyle inanılmaz bir deneyimdi.

Domus Academy’de okurken okul dışında başka bir şeylerle uğraşmak gerçekten çok zor olabiliyor. Öncelikle, şunu belirteyim, İtalyanca öğrenmek okul süresince biraz zor çünkü okul tamamen uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Bu yüzden okulda İtalyanca iletişim kurmanız olası değil. Ancak okulun sunduğu uygun fiyatlı, aynı kampüste bulunan İtalyanca kursu mevcut. Fakat ben bu yolu seçmedim ve mezun olduktan sonra özel bir İtalyanca kursuna gittim. Çünkü mezun olduktan sonra İtalya’da kalmak istiyorsanız kesinlikle İtalyancanızın olması gerekiyor. Uluslararası bir firma da çalışmaya başlasanız bile şirket içi iletişimler genellikle İtalyanca oluyor.

Domus Academy’nin başka güzelliği ise öğrenci öğretmen ilişkileridir. Öğretmenler birer arkadaş ve hatta bazen daha ötesidir, beraber yapılan aperitivolar, beraber kutlanan doğum günleri, beraber gidilen etkinlikler ve hatta tartışmalar bile…=))

Tanınmış bir çok startup kurucusu ve CEO Andrey Golub ile Domus Academy’ de proje lideri olduğu “Digital Marketing ve Commuication for Trussardi” projesinde tanışma fırsatı yakaladım. Kendisi ile çalışma saatleri uygun olmadığından ve proje yoğunluğundan dolayı ders saatleri dışında görüşemesekte mezun olduktan sonra bir proje de kendisinden aldığım teklif doğrultusunda birlikte çalışma sürecimiz başladı. Şu an hala kendisi ile birlikte çalışmakta olduğum İtalyan startup, ELSE Corp, bir sanal perakende firmasıdır. Moda ve lüks ürün sektöründe teknoloji ve servis hizmetinin yani sıra strategic marketing, 3d Design, Technical support ve smart prototyping gibi hizmetlerle firmaların müşterilerine özel lüks alışveriş deneyimi sunmakta.( E.L.S.E. – Exclusive Luxury Shopping Experience. http://www.else-corp.com/  – gizlilik nedeniyle detaylı bilgi veremesem de sayfamızı ziyaret ederek birazcık daha fazla bilgi edinebilirsiniz-)

Başarılarımızı resmileştirdiğimiz FORBES dergisinde de belirtildiği üzere, İtalya’nın moda sektörüne yön veren ilk 10 start-up oluşumları içinde çoktan yerimizi aldık ve hızlı adımlarla daha büyük başarılara doğru ilerliyoruz. Böyle güzel ve başarılı bir startup oluşumunun strategic marketing and communication pozisyonunda çalışma imkanı bulduğum için, muhteşem bir iş arkadaş grubum olduğu için, muhteşem bir patronum olduğu için çok şanslıyım ve bu güzelliği gerçekleştirmemde de ilk adımı atmamı sağlayan, yön gösteren ve destek olan Sevgili Ezgi ve Vera Educazione’ye, teşekkürlerimi sunarım.”