Domus Academy Eylül 2013′te Car & Transportation Design masterına başlayan ve şuan stajını yapan Mehmet Tümer bizlerle staj süreci ve staj yeri ile ilgili bilgileri paylaştı. Kendisine paylaşımı için çok teşekkür ederiz.

 

“Malum olduğu üzere 2013 yılı itibariyle Domus Academy eğitimi süresi içerisinde 400 saatlik staj yapma zorunluluğu geldi. Bu kapsamda bir kısım öğrenciler şirketlerle görüşmeler gerçekleştirip şirket içi staj şansı yakaladılar kalanlar ise okul içi staj ile 400 saatlik süreçlerini tamamlamak üzereler. Ben de şirket içi staj şansı yakalayanlardan oldum.

Aralık ayı başlangıcı itibariyle araç tasarımı üzerine çok önemli isimler okula geldiler. Okulun ilk haftalarında Design&Innovation Kurucusu Carmelo di BARTOLO, arkasından Luciane BOVE (Renault R&D) ve arkasından Chris BANGLE (BMW ve Chris BANGLE Assoc.) ile tanışma ve portfolyo gösterme şansını yakaladım. Son olarak Ocak ayında Fiat Group S.p.A. adına Guido BIANCO (New Holland Kıdemli Tasarımcısı) ile portfolyo ve staj görüşmesi yaptık. Sonuç olarak ben ve Rodrigo Mené ARCURI (Arjantin) seçildik.

Şu an FIAT Group S.p.A. nın alt şirketlerinden olan CNH-IH Industrial Design tasarım merkezinde çok kıymetli tasarımcılarla birlikte çalışmaktayız.

 

CNH-IH Industrial Design içerisinde İtalya merkezli iki tasarım bölümü var. Birincisi IVECO ticari ürün gamı tasarımlarını yapan bölüm, diğeri ise New Holland Tarım ve İnşaat Makinaları tasarımlarını yapan bölüm. Aktif olarak bu grupların projeleri içerisinde profesyonel tasarımcılarla birlikte rol almaktayız. Anlaşma gereği projeler ve içerikleri hakkında bilgi veremem ancak hayalimdekilerin çok üstünde işler yaptığımızı söyleyebilirim.

CNH-IH Industrial Design, Fiat Stil Merkezi (Officina 83-Centro Stile Fiat) ile aynı yerde yer aldığından her gün Maserati, Fiat, Lancia, Alfa Romeo ve Abarth tasarımcıları ve teknik ekipleriyle birlikte yemek yeme ve sohbet etme şansını yakaladım. Kısacası rüya gibi demek isterdim ancak benim için rüya bile olamayacak kadar güzel ve büyük bir şeyin içerisindeyim şu an.

Son olarak Uludere/ŞIRNAK’ın Gülyazı Köyünde bir tepede görev yaptıktan sonra Abarth üretim merkezinin tam karşısında her sabah onlarca Abarth 500, Punto Abarth, iki adet Alfa Romeo 4C Safety Car ile güne başlayıp yine bunlarla bitirmenin ne demek olduğunu gerçekten kelimelerle anlatamam :)

Ve şu an yaşadığım hayal gibi gerçeklerin ortaya çıkmasında Tuğçe Hanım ve Ezgi Hanım’ın katkıları çok büyük. Bu sebeple kendilerine yeniden teşekkür ederim.”