Geçtiğimiz Eylül ayında Domus Academy Business Design master programına başlayan Ecem Savun sorularımızı yanıtladı. Vakit ayırıp bizlerle yorumlarını paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederiz.

1. Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversite ve bölümden mezunsun?

Ben Ecem Savun, 1992 Ankara doğumluyum. 2014 Haziran ayında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum.

2. Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

İlk başlarda mezun olduktan sonra hemen master mı yapsam yoksa çalışıp mı mastera gitsem diye bir ikilem yaşamıştım fakat biraz zaman geçtikten sonra aslında kendi alanıma daha spesifik olarak ilerlemeye karar verdim. Domus Academy’de tam da istediğim konu üzerine bir master programı olduğunu gördüm ve bu bölüme direk başvurdum.

3. Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl? Eğitim süresince çalışmak mümkün mü?

Öncelikle eğitim süresince çalışmak mümkün değil çünkü okul akademik bir okul değil. 4 hafta boyunca farklı şirketlerle farklı projeler yapıyoruz. Bu sene sınıf çok karma bir grup. Bir kısım endüstriyel tasarım diğer kısım işletme – ekonomi. Bu sebeple okulda size hiç bir hoca direk bir şeyler öğretmiyor asıl öğrenim yeri grup çalışmaları oluyor.

4. Eğitim süresince hangi firmalarla proje yapma fırsatın oldu, bize biraz projeleri anlatır mısın?

Örneğin GQ İtalya, Altre Forme, GEOX, Alessi gibi firmlarla çalıştık. Daha çok “Rebranding” ağırlıklı çalışıyoruz. Projelerde, yaptığımız işin asıl başlığı “Strategic Consultancy”.

5. Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıf 24 kişi ve gerçekten bir ülkeden iki kişi yok. :) Dünya haritasına işaretleme yapsam her yeri işaretlerim ama yine de bir kaç ülkeyi yazmam gerekirse: Türkiye, Hindistan, Tayland, Brazilya, Kolombiya, Meksika, Kanada, Kore….

6. Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Tek kelimeye süper herşey bizim rahatımız için hazırlanmış durumda.

7. İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Özellikle Milano çok pahalı. En çok sıkıntı yaşatan durum bu ama yaşamaya başladıkça insan nereler daha ekonomik onu öğreniyor. Öğrenci hayatı çok eğlenceli ama Milano tam bir İtaya değil daha Avrupa şehri gibi ama bu durum kötü bir durum değil tabi ki çünkü yapıcak çok fazla şey var.

8. Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben direk Via Darwin’deyim okulun tam karşısı. Ulaşımımı yürüyerek sağlıyorum ama tavsiye vermem gerekirse kesinlikle benim olduğum bölge Navigli diye geçiyor buralarda kalınmalı. Çünkü bulunduğumuz mevki tam bir öğrenci kesimi ve her şey ulaşılabilir ve çok rahat.