Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Hangi üniversiteden bölümden ne zaman mezun oldun?

Gazi üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca birçok proje yaptım ve tasarım yarışmalarına katıldım. Bu yarışmalarda, ikisi birincilik olmak üzere altı ödül kazandım. Şu anda ekonomi bakanlığının sağladığı yurtdışı eğitim bursuyla, Naba’da ürün tasarımı üzerine yüksek lisans yapmaktayım.

Bu okulda ve bölümde master yapmaya nasıl karar verdin?

Özellikle İtalya’da bir okul tercih etmek istedim, çünkü tasarım alanında oldukça ileri düzeydeler. Ayrıca yaptığım araştırmalar sonucunda Naba’nın birçok firma ile bağlantıları olduğunu ve bu firmalarla ortak projeler yürüttüklerini öğrendim. Bu bir tasarımcının ürününü hayata geçirmesi için gerçekten önemli bir fırsat. Ayrıca Naba’nın kariyer servisi sayesinde iş veya staj bulma olanağı da oldukça yüksek.

Bölümle ilgili kısaca bilgi verebilir misin, eğitim şekli nasıl?

Açıkçası Naba’nınmaster programları Türkiye’deki okullarda yüksek lisans yapmaktan biraz farklı. Çünkü Türkiye’deki okullarda daha çok akademik eğitim verilirken, Naba’da sektöre hazırlık amacıyla yoğunlukla proje bazlı dersler var. Okulun akademik kadrosu da zaten aktif olarak piyasada çalışan tasarımcılardan oluşuyor.

Eğitim süresince projeler yaptınız mı? Hangi firmalarla nasıl projeler yaptınız örnek verebilir misin?

Evet, bazı projeler yaptık. Bu dönem Kristalia için masa tasarlıyoruz. Şu an sürecin yarısında sayılırız, firma yetkilileri ve tasarımcılarıyla tanıştık. Önümüzdeki hafta da fabrikalarına gideceğiz. Kısacası, firmalarla birlikte çalışmak güzel bir deneyim oluyor.

Sınıfın nasıl, kaç kişi, hangi ülkelerden öğrenciler var? İtalyanlar ağırlıkta mı?

Sınıfımız yirmi kişi ve çok fazla milletten öğrenci var. Çin’den gelenler yoğunlukta. Tuhaf ama sınıfta hiç İtalyan öğrenci yok.

Okulun fiziksel ortamı, çevresi nasıl, kampus yaşamı ile ilgili kısaca bilgi verebilir misin?

Okul Milano’nun en aktif bölgelerinden birinde, şehir merkezine de oldukça yakın. Fiziksel ortamı olarak da, çok büyük bir kampüse sahip olmasa da ihtiyacınız olan her şey içinde mevcut. Bence özellikler prototip atölyesi gerçekten oldukça iyi.

İtalya’da öğrenci hayatı nasıl? Yaşadığın şehir ile ilgili yorumların nelerdir?

Milano gerçekten çok güzel ve düzenli bir şehir, birçok aktivite yapmak mümkün. Milano’da öğrenci olmak çok güzel bir deneyim fakat tek olumsuz yani biraz pahalı bir şehir.

Hangi semtte, ne tür bir konaklamada kalıyorsun? Okula ulaşımı nasıl sağlıyorsun? Gelecek öğrencilere konaklama tercihi konusunda neler tavsiye edersin?

Ben Naba’nın sağlamış olduğu konaklama servisinden kiraladığım bir paylaşımlı evde kalıyorum. Evim okula on dakika yürüme mesafesinde o yüzden herhangi bir vasıta kullanmıyorum. Gelecek öğrencilere, okula yakın bir ev bulmalarını tavsiye ederim, bunun için Naba’nın konaklama servisinden yararlanabilirler.

İtalyanca öğrenme fırsatı yakaladın mı? Bu konuda İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere ne önerirsin?

Maalesef İtalyanca öğrenme fırsatım olmadı. En yakın zamanda bir dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. Bunun dışında çeşitli dil öğrenme etkinlikleri var, farklı ülkelerden gelen insanlarla tanışıp dilinizi geliştirebiliyorsunuz. İtalya’da eğitim almak isteyenlere bu tarz etkinliklere katılmalarını öneririm. Pratik yapmak için güzel bir fırsat.

Bu okulu ve bölümü gelmek isteyen öğrencilere tavsiye eder misin?

Tabi ki her iş alanında olduğu gibi bu alanda da aşılması gereken birçok engel var. Fakat tasarlamaya, üretmeye, var etmeye ilgileri varsa kesinlikle tavsiye ederim. Bu anlamda Naba’nın da güzel bir tercih olduğunu söyleyebilirim.