0090 216 504 20 12 vera@veraedu.com

Uzun süredir İtalya’da lise ile ilgili bilgi soran oluyordu. Biz de sadece üniversite ve yüksek lisans düzeyinde danışmanlık verdiğimizi söyleyerek bu taleplere cevap veremiyorduk. Son yıllarda buradaki okulların da pahalılaşması ve velilerin daha erken yaşta çocuklarını dünya vatandaşı yapmak istemesi gibi nedenlerle yurtdışında lise eğitimine yönelim oldu. Biz de bu talepler karşısında boş durmayalım dedik ve uzun süredir emek verdiğimiz, üzerinde çalıştığımız İtalya’da Lise danışmanlığı hizmetini başlattık.

Öncelikle sadece International olan liseleri hedefledik. Malum ülkemizde İtalyanca bilen çok az. İtalya’da lise arayan veliler İngilizce eğitim veren liselere yöneliyorlar. Bu yüzden önceliğimiz international, hatta mümkün ise IB diploma imkanı sunan liseler oldu. IB diploma İtalya’da çıkan kanunla beraber 1992 yılından beri kabul görüyor. Öğrenciler maturità yapmış sayılıyorlar ve İtalya’da istedikleri üniversitelere başvurabiliyorlar. Bugün genel bilgiler vereceğiz, size ön fikir vermesi açısından. Sonrasında daha detaylı paylaşımlarımız olacak. Bloğumuzu takip etmeyi unutmayın. Vera Eğitim olarak artık İtalya’da Eğitim konusundaki deneyimimiz 15 yılı geçti. İtalya’da Eğitim dendiğinde eski referanslarımız sayesinde ilk akla gelen isim Vera Eğitim oluyor. Bilenler biliyor, bilmeyenler için, sadece resmi temsilcilik bazında danışmanlık veriyoruz. Yani İtalya’nın seçme okullarının Türkiye kayıt ofisleri, resmi merkezleri gibi çalışıp. öğrencilerimizden hiçbir ücret almıyoruz. Onların vizelerine dahi yardımcı oluyoruz. Liseler için de çalışma şeklimiz aynı olacak. Vera Eğitim’e hiçbir ücret ödemeyeceksiniz. Okulun internet sitesinde gördüğünüz fiyatlar geçerli olacak ve bütün ödemelerinizi sadece okulun banka hesaplarına yapacaksınız.

Tekrar “İtalya’da lise” konusuna geri dönelim.

International liseler İtalya’da 4 yıl sürüyor. 18 yaşında lise bitmiş oluyor. Genel ücretler 20000 Euro civarında. Özel banyolu tek kişilik odada konaklama, temizlik hizmeti, yurtta sabah ve akşam yemek yemeği, istenirse okulda öğle yemeği paketi vb gibi hizmetler de katıldığından her şey dahil ücret 35-40 bin Euro’ya geliyor yıllık. İtalya’da kampüs sistemi yaygın olmasa da böyle yurt imkanı sunan okulların geniş imkanları var. Havuz, spor salonları, geniş dinlenme alanları gibi.

Başvuru için neler yapmak gerekiyor kısmı hakkında da bir bilgi verelim. Eğer transfer öğrenci olunacaksa, son 2 yılın karnesi, öğretmenlerden referans mektubu ve bir admission test. Eğer öğrencinin İtalya’ya gitme imkanı varsa, test okulda yapılıyor. Yok ise mevcut kayıtlı olduğu lisede öğretmen gözetiminde yapılıyor. Test genellikle matematik ve ingilizce sorularından oluşuyor.

Kabul alamama konusunda endişe duyan veliler olacaktır. Farklı liseler var. Aslında öğrencinin ve velinin kendini bilmesi en güzeli. Hem ne istediğini bilmesi, hem de başarı olarak kendini dürüstçe konumlandırması anlamında diyorum bunu. Bazı liseler daha akademik ve seçiciler. Sadece ders odaklı diyebiliriz. Bu okullar çok iyi İngilizce ve çok iyi matematik istiyor. Okul süresince takviye İngilizce dersi vermiyor. Diğer bazı okullar ise lise hayatı boyunca da İngilizce dil dersi vererek, bu konuda eksiği olan öğrencilere imkan sunuyor. Yani eğer kontenjanlar dolmadıysa, mutlaka kendinize uygun bir liseden kabul alacaksınızdır. Üniversite gibi değil. Veliler bu konuda rahat olabilirler.

İtalya’daki international liselerde (okula bağlı farklılık gösterebilir) genel oran %50 İtalyan, %50 international öğrenci olarak geçiyor. Belli bir ırkta yığılmalar olmuyor. (İtalya henüz İngiltere gibi popüler olmadığından) Homojen bir dağılım bulunuyor.

Sınıflar 20- 25 kişi oluyor, ama IB gruplarında daha az, 12- 15 kişilik sınıflarda eğitim alıyorlar.

Umuyorum bu yazı size İtalya’da Lise Eğitimi hakkında bir fikir vermiştir. Daha detaylı bilgi almak için bize her zaman çekinmeden yazabilirsiniz.

Tuğçe Özgen, Vera Eğitim, Temmuz 2019, vera@veraedu.com